Dama z Lampą, czyli XIX-wieczna prekursorka pielęgniarstwa
12 maja ustanowiony jest Międzynarodowym Dniem Pielęgniarek i Położnych. Tego samego dnia urodziny obchodziła Florence Nightingale, która dziś nazywana jest prekursorką nowoczesnego pielęgniarstwa.
Florence Nightingale mawiała, że „pielęgniarką może zostać tylko dobry człowiek”. Angielka zmieniła XIX-wieczne podejście do osób chorych i rannych – wtedy pielęgniarki były raczej opiekunkami duchownymi z dobrym słowem i modlitwą na ustach, niż realną pomocą medyczną.
Po ukończeniu 25. roku życia Nightingale poprosiła rodziców o zgodę na naukę pielęgniarstwa, co wprawiło ich w niemałe zaskoczenie. Próbowali ją odwieść od tego pomysłu, ponieważ w tamtych czasach pielęgniarstwo uchodziło za zawód dla kobiet z nizin społecznych. Warunki pracy były wtedy tak ciężkie, że angielskie sądy zamieniały kobietom karę więzienia na pracę w szpitalu. Rodzice wysłali ją nawet w długą zagraniczną podróż, jednak ona skorzystała z niej po swojemu – poznawała szpitale i pracę pielęgniarek w różnych krajach. Wkrótce po tym przyjęła stanowisko przełożonej w londyńskim Zakładzie Opieki dla Chorych Dam. Z czasem instytucja ta zaczęła uchodzić za wzór wśród szpitali swoich czasów.
Marzeniem kobiety było założenie pierwszej na świecie szkoły dla pielęgniarek. Dokonała tego w 1860 roku, tym samym tworząc wzór dla kolejnych placówek kształcących pielęgniarki na całym świecie. Nightingale nie tylko sformalizowała zawód pielęgniarki, ale również dała szansę kobietom, które chciały pomagać chorym, na dobrze opłacalną i godną szacunku pracę. Została autorką pierwszego podręcznika dla pielęgniarek, a jej metody są uznawane za podstawy, na których opiera się współczesny wizerunek pielęgniarki.
W czasie wojny krymskiej zorganizowała opiekę nad rannymi żołnierzami. Pomimo tego, że przeciwni jej pomysłowi byli lekarze, oficerowie i urzędnicy, Nightingale poprawiła fatalny stan sanitarny brytyjskich szpitali polowych. Po zakończonej wojnie została ekspertem Armii Brytyjskiej do spraw wojskowej służby pielęgniarskiej. Jako pierwsza kobieta otrzymała brytyjski Order Zasługi.
Dzięki częstej samotnej nocnej pracy, kiedy przechodziła od jednego chorego do drugiego, podając im leki i pomagając przy spożywaniu posiłków, niosąc w ręku lampę naftową, zyskała przydomek Damy z Lampą.
Postać Florence Nightingale inspiruje do pomagania innym, kobieta poświęciła swoje życie osobom chorym i potrzebującym opieki, dzięki czemu dziś możemy naśladować ją w dobroci serca i wrażliwości na drugiego człowieka.
Na koniec ciekawostka – Nightingale została uwzględniona w gronie Inspirujących Kobiet według marki Barbie. Seria ta składa hołd niesamowitym bohaterkom swoich czasów – odważnym kobietom, które podejmowały ryzyko, zmieniały zasady i torowały drogę pokoleniom dziewczynek, by marzyły o czymś większym niż kiedykolwiek wcześniej. Właśnie tak, jak robiła to XIX-wieczna prekursorka pielęgniarstwa.