Gdy słabość staje się siłą

Znakomita realizacja, znakomita gra aktorska i znakomita fabuła.  Tak oceniam najnowszy film Łukasza Palkowskiego ,,Najlepszy’’. Kino przedstawia prawdziwą i inspirującą historię. 

 

Do kina szłam z umiarkowanym nastawieniem. Osobiście nie przepadam za polskimi produkcjami. W większości uważam je za  banalne i wulgarne. W wielu polskich filmach  jedno z naszych najpopularniejszych przekleństw jest nadużywane, a humor jest na niskim poziomie. Jednak po obejrzeniu ,,Najlepszego’’ moje nastawienie zmieniło się o 180 stopni.

 

Akcja filmu toczy się wokół życia Jerzego Górskiego (Jakub Gierszał), początkowo narkomana, później polskiego triathlonisty. Cała akcja toczy się w peerelowskiej Legnicy gdzie na ulicach nikogo nie dziwi widok narkomanów i hipisów. Jednym z nich jest właśnie Jerzy, który wraz ze swoją dziewczyną Grażyną (Anna Próchniak) ,,bawią się’’ ćpając i pijąc na umór. Narkotykowemu ciągowi oddają się wraz ze swoimi znajomymi,  nie zwracając uwagi na otaczającą ich rzeczywistość. Narkotyki stają się ich ucieczką od codzienności, równocześnie ich wyniszczając. Na Jerzego zły wpływ ma także patologiczna sytuacja w jego domu . Znęcający się nad rodziną ojciec i matka, która udaje, że nie widzi problemów syna. Nawet wiadomość o ciąży Grażyny nie jest w stanie powstrzymać Jerzego od zażywania narkotyków.  Przełomowym momentem w filmie jest chwila, w której główny bohater dowiaduje się o  śmierci swojego najlepszego przyjaciela – Andrzeja. Narkotykowy ciąg sprawia jednak, że ta informacja nie może do niego dotrzeć.  W walce z nałogiem pomóc stara się mu lekarka Ewa (Kamila Kamińska), jednak  początkowo nie przynosi to żadnych efektów. Jerzy nie jest w stanie zrozumieć tego w jakiej znalazł się sytuacji. Ciągłe ćpanie sprawia, że organizm chłopaka staje się coraz bardziej zniszczony. Oddaje to znakomita charakteryzacja, dzięki której aktor wygląda jak żywy trup.  W chwili świadomości Jerzy postanawia walczyć z nałogiem i za namową Ewy udaje się do ośrodka uzależnień, MONARU.  Tam zasady są jak w więzieniu. Pod okiem Marka Kotańskiego, Jerzy walczy sam ze sobą. Jest to długa droga, która wiele od niego wymaga. W filmie reżyser umieścił także ciekawe sceny, w których Jerzy rozmawia z własnym odbiciem – swoją złą połową. Są to wręcz hollywoodzkie kadry, które przez znakomitą grę aktorską jeszcze bardziej wciągają widza w świat głównego bohatera. Kolejnym – przełomowym – momentem w życiu narkomana jest śmierć jego dziewczyny- Grażyny. Widok jej bezwładnego ciała sprawia, że Jerzy chce walczyć coraz bardziej. Dodatkowo motywuje go myśl o jego własnej córce, z  którą ma uniemożliwiony kontakt.  Górski wyznacza sobie cel – sport. Chce dotrzeć do Stanów Zjednoczonych i wziąć udział w jednym z najcięższych wyścigów Ironman Triathlon.

Walkę bohatera ogląda się w ciągłym skupieniu. Nie jest ona przewidywalna. Momenty w filmie zaskakują, a przy tym trzymają w napięciu.  Walka Górskiego z nałogami jest wieloetapowa, bo każdemu zwycięstwu grozi widmo porażki. Mimo wielu przeciwności nie poddaje się i wytrwale dąży do celu. Pomaga mu przy tym nie tylko lekarka Ewa, lecz także jego trener, w którego rolę wcielił się Arkadiusz Jakubik.  To właśnie ta postać wplata w tym dramatycznym filmie chwile rozluźnienia. Swoimi kwestiami rozśmiesza widzów. Janusz Gajos jako nauczyciel – Marek Kotański, również zachwyca swą aktorską grą. Pełna energii postać wzbudza podziw u widza. Jednak największe uznanie budzi gra Jakuba Gierszała. Świetnie odnajduje się zarówno w roli narkomana, jak i w roli sportowca. 

,,Najlepszy’’ to film, o którym nie zapomnisz po wyjściu z kina. Nie jest to jedna z  produkcji o banalnej fabule ze średnią grą aktorską. Dodatkowym jej atutem jest jej autentyczność- to historia oparta na faktach.  Ta opowieść niezwykle wciąga widza, momentami rozśmiesza, a momentami wzrusza. Ta opowieść pokazuje nam, że w życiu wszystko jest możliwe.

Autor: Wioletta Baran

Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej, która od zawsze wiedziała, co chce robić - pisać! Uwielbia czytać i marzy o tym, aby w przyszłości czytano również i ją 🙂 Dodatkowo bardzo lubi słuchać muzyki, a także jeździć na wszelkiego rodzaju koncerty.

Dodaj komentarz