Motywacja w pigułce

Niedzielny wieczór, słońce delikatnie chyli się ku zachodowi, liście drzew przyjemnie szeleszczą poruszane ciepłym wiatrem, a w tle słychać gromkie odgłosy znajomych, którzy właśnie idą łapać majowe chwile oddechu… Bez Ciebie, ponieważ Ty zostałeś w domu, rozmyślając nad tym, że jutro poniedziałek i masa pracy czeka, aby pochłonąć resztki Twoich sił!

 

Na pewno znasz to uczucie, gdy na głowie pełno obowiązków, a Ty nawet nie wiesz, od czego zacząć. Przerażający chaos zaprząta Twoje myśli i, zamiast odpoczywać przed kolejnymi wyzwaniami, stoisz przed nieogarniętą górą problemów. Jak nie dać się pokonać i znaleźć motywację do działania?

  1. ZANOTUJ

Przez cały tydzień gromadzisz informacje i zbierasz zadania, które musisz wykonać. Wydaje Ci się, że jest ich dwa razy więcej, ponieważ boisz się, że o czymś zapomnisz. Z pewnością tak się stanie, jeśli wcześniej nie przeniesiesz ich na papier. To bardzo ułatwia uporządkowanie rzeczy do zrobienia, a dodatkowo skreślanie z listy już wykonanych daje niesamowitą satysfakcję!

  1. ROZPLANUJ

Jeśli uda Ci się spisać wszystkie punkty nim wylecą z pamięci, warto rozdzielić je na poszczególne dni. Nie próbuj robić wszystkiego w jeden dzień ani na ostatnią chwilę. Wcześniejsze planowanie sprawi, że połowa stresu zniknie, a dzięki temu zdążysz ze wszystkim, nawet jeśli goni Cię deadline.

  1. WYPRACUJ RUTYNĘ

Rutyna – słowo to wielu z nas kojarzy się negatywnie. Jednak może być ona kluczem do sukcesu. Jeśli ustalisz stałe godziny pracy, obowiązki – wykonywane regularnie – przestaną być obowiązkami, a staną się przyzwyczajeniami, które nie będą dla Ciebie problemem. Rutynowe działania pozwalają wypracować skupienie i ład, tak pomocne w codziennych zadaniach.

  1. ODMAWIAJ

Naucz się mówić „nie”. Chęć pomocy drugiemu człowiekowi to bardzo wartościowa cecha, za którą ludzie Cię cenią, ale często bywa tak, że cierpisz na tym Ty. Naucz się odmawiać, szczególnie wtedy, kiedy wiesz, jak dużo spraw na liście czeka na wykreślenie. Asertywność nie równa się egoizmowi. Odmówienie udzielenia pomocy nie jest takie proste, jednak gdy zostaniesz zaskoczony propozycją, policz do trzech i zastanów się, czy „tak” jest konieczne. Niestety, wielu znajomych to typ pasożytniczy, który wie, do kogo się zwrócić, żeby ułatwić sobie życie.

  1. CELEBRUJ

Celebruj czas dla siebie. W codziennym natłoku spraw i obowiązków znajdź chwilę na odpoczynek. To chyba najważniejszy punkt, bo bez niego wszystkie poprzednie nie mają sensu. Po odfajkowaniu wyznaczonych sobie celów wycisz się i naładuj baterie na kolejny dzień. Zamiast zastanawiać się, czy poradzisz sobie ze wszystkim, odśwież umysł i zregeneruj ciało. Wyjdź na spacer, posłuchaj muzyki, obejrzyj ulubiony serial i nie odmawiaj kolejny raz znajomym wieczornego wyjścia 😉

Dodaj komentarz