„Na dobranoc – dobry wieczór…”

To niezwykłe miejsce ma swoją siedzibę w okolicach rzeszowskiego rynku, a dokładniej przy ulicy Mickiewicza 13.

Tutaj właśnie zatrzymał się czas i pierwsze postacie z dobranocek na nowo budzą ciepło w sercach zwiedzających – kiedyś robiły to zza ekranu telewizora, dziś jako eksponaty.

Z kart historii

Pomysłodawcą Muzeum Dobranocek w Rzeszowie był pasjonat i kolekcjoner pamiątek związanych z bohaterami bajek na dobranoc, Wojciech Jama. Muzeum powołano uchwałą Rady Miasta 29 stycznia 2008 roku, natomiast jego oficjalne otwarcie nastąpiło 22 marca w roku 2009. Zanim przeniesiono je do budynku mieszczącego się obok Teatru „Maska”, znajdowało się w niewielkich rozmiarów kamienicy przy ulicy Słowackiego 8.

Już od momentu powstania Muzeum Dobranocek cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, gdyż w swoich zasobach posiada oryginalne kukiełki stworzone w Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For w Łodzi.

Powrót do przeszłości

Muzeum, tuż za szkłem gablot, prezentuje ponadczasową legendę animowanych niegdyś lalek. Możemy tam spotkać między innymi małego pingwinka Pik-Poka, Misia Colargola, Maurycego i Hawranka oraz Jacka i Agatkę, czyli bohaterów pierwszej dobranocki emitowanej przez Telewizję Polską w latach 1962–1973, której autorką była Wanda Chotomska.

W krainie czarów…

W miejscu tym każdy może odnaleźć coś związanego ze swoim dzieciństwem; kiedy przekracza się jego próg, odżywa cała masa wspomnień, dzięki którym ekspozycje za szkłem niemal ożywają na naszych oczach. Właśnie dlatego muzeum stara się organizować jak najwięcej eventów, konkursów, projektów związanych z edukacją i zajęć plastycznych, które mają na celu w jeszcze większym stopniu rozbudzać kreatywne spojrzenie dzieci, młodzieży i dorosłych na otaczającą rzeczywistość. Oprócz wystaw dostępna dla zwiedzających jest także sala projekcyjna, w której najmłodsi mają niepowtarzalną okazję uczestniczyć w pokazach filmowych i poznać chociażby wspominanego powyżej filmowego pingwinka Pik-Poka, jak również Bolka i Lolka, Reksia czy Koziołka Matołka. Jeśli zaś ktoś ma ochotę bardziej zgłębić sztukę tworzenia bajek, to nie gdzie indziej, a właśnie tutaj może wziąć udział w pokazie przezroczy bądź slajdów wyświetlanych przez stare projektory.

Atrakcje oferowane przez Muzeum Dobranocek obejmują także wieczorne pokazy filmowe związane z projektami „Dobranocka Nocą” czy „Dobranocki dla Dorosłych”. Organizowana jest też rzeszowska edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji „O!PLA”.

Nie bez znaczenia dla powstania tego tekstu jest fakt, że miałam okazję odbywać staż w tym wyjątkowo interesującym miejscu. Ukryte za szklanymi gablotami historia i magia związane z dawnymi dobranockami nie tylko pozwoliły mi na znaczne poszerzenie wiedzy, ale i zainspirowały do własnych artystycznych działań powiązanych z kukiełkowymi animacjami. Podczas pracy w Muzeum Dobranocek wiele razy także oprowadzałam wycieczki młodszych i starszych grup, co nauczyło mnie odpowiedniego podejścia do ludzi w każdym wieku. Polecam więc gorąco taki staż lub praktyki wszystkim zainteresowanym osobom, a szczególnie studentom kulturoznawstwa bądź jakiegoś kierunku artystycznego; również ze względu na to, że jest to jedyne tego typu muzeum w Polsce.

Podsumowując – wystarczą czasem tylko dwa kroki, aby móc być bliżej czegoś, co przypomni nam sen z dzieciństwa…

Więcej informacji na oficjalnej stronie Muzeum Dobranocek: http://www.muzeumdobranocek.com.pl/p/ 🙂

Dodaj komentarz