Planszówki wracają do gry

Spotkanie w barze, kręgle, impreza w klubie, karaoke, ognisko w plenerze czy wspólny wypad nad jezioro – możliwości spędzania wolnego czasu ze znajomymi jest mnóstwo i na pewno każdy ma swoje ulubione zajęcia. Chciałabym Wam jednak przedstawić jeszcze jedną alternatywę – wieczór z grami planszowymi. Myślicie, że planszówki to przeżytek? Nic bardziej mylnego!

 

1. Są dobre dla mózgu
Każda gra planszowa jest inna, a co za tym idzie – proponuje inny rodzaj ćwiczeń umysłowych. Gry logiczne na przykład wymagają pełnego skupienia i uczą logicznego myślenia, gry strategiczne natomiast polegają na opracowywaniu taktyk, które narzucają konieczność konsekwentnego dokonywania obliczonych wyborów. Badania dowodzą, że planszówki mają pozytywny wpływ na funkcje poznawcze, w tym głównie na pamięć i koncentrację. Naukowcy z „The New England Journal of Medicine” powiązali je z mniejszym prawdopodobieństwem rozwoju Alzheimera i demencji, a profesor Robert Boruch potwierdza, że granie w szachy poprawia umiejętności matematyczne uczniów.

2. Integrują
Gry planszowe bez wątpienia wzmacniają więzi. Możemy usiąść z bliskimi i spędzić razem czas, śmiejąc się, rozmawiając i po prostu dobrze się bawiąc. Jeżeli z trudem nawiązujesz nowe znajomości i źle czujesz się w towarzystwie nowo poznanych osób, spotkanie, na którym wszyscy grają, będzie dla Ciebie idealne. Tocząc rozgrywkę z kimś nowym, możesz poczuć się komfortowo, ponieważ masz pretekst, aby nie angażować się w rozmowę na inne tematy – skupiasz się na samej grze, ewentualnie to właśnie o niej rozmawiasz. Jeśli zaś świetnie czujesz się w większej grupie ludzi i lubisz ten rodzaj odpoczynku, wieczór planszówek na pewno Ci się spodoba. Możesz wybrać takie, w których liczy się przede wszystkim rywalizacja. Wtedy będziesz mieć okazję, by nauczyć się odczytywać intencje innych osób – co planują, co mogą lub muszą zrobić. Gry, które wymagają kooperacji, pokażą Ci z kolei, jak współpracować, dogadywać się i demokratycznie podejmować decyzje. Ważne także jest to, że wszystkie rodzaje planszówek wytrenują w Tobie umiejętność przegrywania i znoszenia porażek.

3. Koją nerwy i mają właściwości terapeutyczne
Grając, możesz usiąść wygodnie w fotelu, wyciszyć się i po prostu zrelaksować. Gry planszowe, które wymagają koncentracji, zajmują nam myśli, dlatego zapominamy o codziennych problemach i zmartwieniach. A co najważniejsze – spotkania przy grach to idealny moment, aby oderwać się od ekranu komputera, odłożyć telefon i cieszyć się „realnym” spotkaniem z przyjaciółmi.

4. Sprawiają radość
Gry gwarantują dobrą zabawę i dużo emocji. Wygrana, która wymagała od nas wiele zaangażowania i trudu, podnosi naszą samoocenę, sprawia, że bardziej wierzymy w nasze umiejętności i jesteśmy pewniejsi siebie. Taka forma aktywności może sprawiać sporo frajdy. Jeżeli planszówka posiada odpowiedni klimat, bardzo mocno wpływa też na naszą wyobraźnię. Możemy próbować wczuć się w daną sytuację, wyobrazić sobie, że jesteśmy częścią danego świata czy znów na chwilę stać się dziećmi.

 

Obecnie na rynku można znaleźć mnóstwo gier, o przeróżnej tematyce i na rozmaitych zasadach, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Gry planszowe to nie tylko znakomity sposób na spotkanie w gronie znajomych czy rodziny. To także pomysł na mile spędzony wieczór we dwoje. Jest wiele propozycji, które mogą być wspaniałym rozwiązaniem w przypadku randki lub na ciekawe wykorzystanie czasu w domowym zaciszu.

Dodaj komentarz