Wyznaczony ocalały
Designated survivor to amerykański serial telewizyjny wyprodukowany przez stację ABC Studios. Twórcą serialu jest David Guggenheim. Swoją premierę miał 21 września 2016 roku. Sezony pierwszy i drugi były emitowane w stacji telewizyjnej ABC, natomiast sezon trzeci został wyprodukowany na zamówienie platformy streamingowej Netflix.
Serial kategoryzowany jest jako dramat polityczny i thriller. Fabuła przedstawia okoliczności dojścia do władzy i jej sprawowania przez Thomasa “Thoma” Kirkmana (w tej roli Kiefer Sutherland). W momencie rozpoczęcia akcji bohater pełni rolę niższego rangą sekretarza ds. urbanizacji. Ma żonę, Alex i dwójkę dzieci – Penny i Leo. Wiedzie spokojne życie, nic nie zapowiada, że pewnego wieczoru jego życie wywróci się do góry nogami. Kirkman dowiaduje się, że został „wyznaczonym ocalałym” (ang. designated survivor). Kiedy w Capitolu zbiera się cały rząd, na czele z aktualnym prezydentem Stanów Zjednoczonych, on pozostaje w bezpiecznym miejscu znanym tylko Secret Service, by np. w razie zamachu móc objąć jego stanowisko. To rodzaj zabezpieczenia Amerykanów przed sytuacją, w której w wyniku sytuacji losowej musieliby pozostać bez prezydenta. Nikt nie wierzy, że coś takiego faktycznie może się zdarzyć, dlatego wszyscy najważniejsi politycy feralnego wieczoru znajdują się w Capitolu. Okazuje się, że taka dramatyczna sytuacja ma miejsce – pod Capitol zostają podłożone bomby, prezydent i najważniejsze osoby w państwie giną, a niedoświadczony w rządzeniu sekretarz ds. urbanizacji obejmuje obowiązki głowy państwa. Nie tylko sam Kirkman jest w szoku… Śledztwo w sprawie ataku prowadzi z ramienia FBI agentka Hannah Wells (którą gra Maggie Q). To druga najważniejsza postać w serialu. Wells jest bardzo oddana sprawie i podejmie każde ryzyko, by dowiedzieć się, kto stoi za atakiem na siedzibę Kongresu Stanów Zjednoczonych.
Kiefer Sutherland w roli prezydenta USA chce przekonać widzów, że w polityce możliwa jest nowa jakość. Nawet na najwyższych szczeblach władzy można hołdować uczciwości i wartościom, a nie tylko interesom. Z dnia na dzień staje się najważniejszym politykiem w kraju i przy podejmowaniu każdej decyzji zastanawia się, czy robi słusznie. Tom Kirkman to prezydent, który pyta swoich doradców, córki i przypadkową osobę spotkaną na ulicy, czy dobrze postępuje. Bohater ma wizję bycia prezydentem, który zakończy wieczne waśnie pomiędzy demokratami i republikanami. Serial ukazuje przeszkody z jakimi wiąże się bycie najpotężniejszym politykiem na świecie – ogrom trudnych decyzji, z których każda decyduje o ludzkim losie. Kiefer Sutherland przyznał w jednym z wywiadów, że “chciałby grać w serialu, który mógłby pokazać Stanom Zjednoczonym, jakie mogłyby być”.
Twórcy serialu skompletowali obsadę, która znakomicie wywiązała się ze swojego zadania. Z jej grona najbardziej znanym aktorem jest Kiefer Sutherland, który wcześniej występował m.in. w filmie Telefon (reż. Joel Schumacher) i serialu sensacyjnym 24 godziny. Alex Kirkman gra Natascha McElhone, znana z serialu Californication. Od początku przy Kirkmanie obecna jest jego asystentka, Emily Rhodes, którą zagrała Italia Ricci. Przechodzi ona, podobnie jak jej szef, przyspieszoną karierę – staje się szefową personelu w Białym Domu. W pracy towarzyszą jej Aaron Shore (w tej roli Adan Canto) i rzecznik prasowy Seth Wright (w którego wciela się Kal Penn – wcześniej występował m.in. jako chłopak Robin w sitcomie Jak poznałem waszą matkę).
Fabuła serialu jest mocno związana z aktualną sytuacją polityczną w USA, nie jest jednak jej wiernym odzwierciedleniem.
Designated Survivor otrzymał nagrodę Saturna w kategorii najlepszy serial przygodowy/thriller oraz People’s Choice w kategoriach ulubiony nowy serial dramatyczny oraz ulubiony aktor w nowym serialu dla Kiefera Sutherlanda.
Serial ukazuje historię brudnej gry politycznej, z którą mieliśmy okazję wcześniej spotkać się dzięki słynnemu House of cards. Jest to o tyle ciekawe, że widzimy tu perspektywę osoby, która dopiero wchodzi w to środowisko. Okazuje się jednak, że w polityce dobre intencje i skuteczne działanie dla dobra wspólnego nie są tak rzadkie, jakby się nam wydawało z perspektywy seriali, które ukazują politykę jako brudną grę złych ludzi, opętanych żądzą władzy. Jako przykład możemy się tu posłużyć choćby tytułem The Crown. W opowieści, gdzie główne skrzypce gra brytyjska rodzina królewska, nie brakuje także wątków politycznych. Wraz z upływem czasu w serialu, wokół królowej Elżbiety II zmieniają się premierzy Wielkiej Brytanii. Harold Macmillan, Winston Churchill, Harold Wilson – to tylko kilka nazwisk osób, które podczas panowania królowej piastowały rolę szefa rządu tego kraju. Świat polityki stanowi interesujący temat dla twórców seriali. Co ciekawe, wydarzenia z serialu typu political fiction mogą niekiedy przerodzić się w rzeczywistość, a przy tym nawet ją zmienić. Przykładem takiej sytuacji jest życiorys obecnego prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego. Sławny jest ukraiński serial Sługa narodu, który dał nazwę nowej partii politycznej i doprowadził do tego, że grający w nim główną rolę aktor został prezydentem Ukrainy. Dzięki tego typu serialom widzowie także poszerzają swoją wiedzę o polityce, bo na podstawie fikcyjnej fabuły mogą zdobyć nowe informacje dotyczące realnego sprawowania władzy. Niekiedy też, co widzimy np. w House of cards, seriale te mogą mieć wpływ na naszą codzienność – nakłanianie do zmian w najbliższym sąsiedztwie, mówienie głośno o problemach, z jakimi aktualnie boryka się świat. Dlaczego jeszcze sięgamy po tego typu produkcje? Nie od dziś wiadomo, że władza budzi w ludziach silne emocje, a kulisy jej zdobywania lub sprawowania są chętnie wykorzystywanym motywem w dziełach literackich i filmowych. Bajki o dobry królu (Tom Kirkman, Wasyl Petrowicz Gołoborodko ze Sługi narodu czy Harold Wilson) były i są nadal popularne. To właśnie po nie widzowie sięgają, by przenieść się w świat polityki pełen dobrych decyzji i ideowych bohaterów.