Zara Rutherford, najmłodsza pilotka, która okrążyła świat
Kobiety stanowią tylko 5 procent pilotów zawodowych i 15 procent informatyków. W obu obszarach różnice między płciami są ogromne. Ale podczas mojej podróży spotkałam wiele niesamowitych, utalentowanych kobiet. Wierzę, że razem możemy dokonać prawdziwej zmiany. Możemy zachęcać inne kobiety, aby były odważne, ambitne i realizowały swoje marzenia.
Zara Rutherford
Dziewiętnastolatka, samolot i rekord Guinnessa. Te słowa opisują niebywały sukces młodej Zary Rutherford, o której w ostatnich dniach usłyszał cały świat za sprawą jej niebywałego osiągnięcia w tak młodym wieku. Nastolatka pochodzenia brytyjsko-belgijskiego w pięć miesięcy samotnie okrążyła Ziemię, pilotując ultralekki samolot. Tym samym pobiła dotychczasowy rekord ustanowiony w 2017 roku przez Shaestę Waiz, afgańsko-amerykańską pilotkę, która miała wówczas 30 lat. Oprócz bycia najmłodszą kobietą, która ukończyła wyzwanie, Rutherford jest pierwszą kobietą, która okrążyła świat w mikrolotach i pierwszą Belgijką, która przemierzyła Ziemię samotnie drogą powietrzną. Jak sama przyznaje, wzorce czerpie od swoich rodziców, którzy również są lotnikami.
Swoją podróż Zara zakończyła w Kortrijk-Wevelgem w Belgii – dwa miesiące później niż planowano. Musiała spędzić miesiąc w Nome na Alasce z powodu złej pogody i opóźnień z wydaniem wizy. Utrudnienia pojawiły się również na zimnej Syberii oraz w Chinach, gdzie zabroniono jej przebywania w tej strefie powietrznej i w Indiach z powodu chmur smogu. Kierując się na zachód przez Atlantyk, Zara zatrzymała się na Islandii i Grenlandii. Potem przemierzyła Kanadę, USA i Karaiby do Kolumbii, przekroczyła również Cieśninę Beringa z Alaski do Rosji, dalej znalazła się w Korei Południowej, Indonezji, na Bliskim Wschodzie, a podróż zakończyła w Belgii. W sumie przemierzyła 41 państw, a w tym ponad 52 tysiące kilometrów.
Zara Rutherford po swojej pełnej przygód podróży nie przestaje inspirować. Obecnie jest na rocznej przerwie, a we wrześniu planuje kontynuować naukę na uniwersytecie, aby studiować inżynierię komputerową lub elektrotechnikę. W przyszłości chce zostać astronautką. Zara wspiera dwie organizacje charytatywne: Girls Who Code, która pomaga młodym kobietom dostać się na studia informatyczne, oraz Dreams Soar, organizację non-profit, która wspiera dziewczyny w dziedzinach STEM (nauka, technologia, inżynieria i matematyka).