Kilka słów o Olimpiadzie
Nowe obiekty sportowe, wioska olimpijska, widowiskowe ceremonie otwarcia i rzadkość zawodów wskazują na największą sportową imprezę – Igrzyska Olimpijskie.
Rozpoczęły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie 2022. Z pewnością zdobycie medalu na Olimpiadzie jest wyznacznikiem pewnego prestiżu i dla wielu sportowców jest to życiowe osiągnięcie, szczególnie, jeśli zdobyto złoto.
Ciekawym faktem związanym z Olimpiadą jest emerytura olimpijska, która przysługuje sportowcom od 2010 roku. Jest ona przeznaczona dla tych, którzy zdobyli, co najmniej jeden medal na igrzyskach olimpijskich, paraolimpijskich lub igrzyskach olimpijskich osób niesłyszących oraz ukończyli 40 lat. Obejmuje także sportowców, którzy zdobyli medal przed wejściem ustawy w życie i ukończyli 35 lat.
Wysokość emerytury w 2021 roku wynosiła około 3000 zł netto. Nie jest od niej pobierany podatek dochodowy ani ubezpieczenie zdrowotne. W Polsce występują także bonusy finansowe w zależności od miejsca na podium lub od rodzaju konkursu, w którym zdobyto medal – indywidualnym lub drużynowym.
Zimowe igrzyska olimpijskie mają wiele dyscyplin, które nie są popularne w Polsce np. curling, hokej czy bobslej. Nie mamy w tych sportach liderów, co przyczynia się do spadku zainteresowania tymi dyscyplinami wśród Polaków.
Są dyscypliny sportu, które mogą zainteresować, zwłaszcza narciarzy i snowboardzistów, pomimo braku Polaków w ścisłej czołówce, to narciarstwo alpejskie czyli slalom, slalom gigant, supergigant itp. Maryna Gąsienica-Daniel zajęła ósme miejsce w slalomie gigancie na igrzyskach w Pekinie. Podczas dyscyplin narciarstwa alpejskiego zdarza się dużo wypadków i wypadnięć poza trasę. Oglądając zawody w slalomie gigancie kobiet i w zjeździe mężczyzn, wydawało się, że tegoroczne igrzyska są w wypadki szczególnie obfite. Jeśli ktoś jako dziecko chciał robić różne triki z nartami lub na desce warto zobaczyć narciarstwo dowolne czyli jazda po muldach, skoki akrobatyczne, slopestyle, Big Air itp.
W przypadku, gdy ktoś woli łyżwy pozostaje hokej, łyżwiarstwo szybkie (panczenista Zbigniew Bródka zdobył złoto na Olimpiadzie w w 2014 roku) czy najbardziej widowiskowe – łyżwiarstwo figurowe.
Już na samym początku Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie pojawił się problem ze startem Natalii Maliszewskiej z powodu jej izolacji wynikającej z pozytywnego wyniku testu na koronawirusa. Dzień przed kwalifikacjami na 500 metrów w łyżwiarstwie szybkim kolejny test był negatywny. Jednak kolejny test przed startem wyszedł pozytywny i jej udział w kwalifikacjach został odwołany. Dla sportowca, który 4 lata przygotowuje się na udział w Igrzyskach Olimpijskich jest to coś niewyobrażalnego. Natalia wystąpi jednak na dystansie 1000 metrów w łyżwiarstwie szybkim.
Mamy brązowy medal na normalnej skoczni, chociaż żaden z naszych skoczków nie był faworytem. Natalia Maliszewska miała wystąpić na swoim koronnym dystansie 500 metrów, niestety tak się nie stało, a to wszystko w zaledwie kilka dni. Czym jeszcze zaskoczą nas Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie 2022?