
Zakochany mózg – czyli jak się zakochujemy
Prawdopodobnie każdy miał taką sytuację w swoim życiu, gdy nagle zorientował się, że na widok konkretnej osoby przyśpiesza mu rytm bicia serca, motylki latają w brzuchu, a na twarzy pojawia się kolor purpurowy. Mogło to być nieoczekiwane uderzenie amora, zakochanie od pierwszego wejrzenia. Mogło to być również powolne wkraczanie w świat tej osoby, jej poznawanie i odkrywanie sekretów. Nagle zdajemy sobie sprawę, że ta osoba jest w naszej głowie cały czas, z niecierpliwością czekamy na spotkanie, a każdy najmniejszy dotyk powoduje gęsią skórkę.
Czym tak naprawdę jest miłość?
Miłość to w dużej mierze mieszanka wybuchowa związków chemicznych, neuroprzekaźników, które przewodzą sygnały pomiędzy neuronami. Przyjmuje się, że za miłość odpowiedzialne jest tylko serce, lecz ważną rolę w zakochiwaniu się pełni także mózg. To właśnie w nim rozpoczyna się cała przygoda.

Zakochanie – jak to się dzieje?
Pod wpływem bodźców/wrażeń z zewnątrz mózg zalewa FENYLOETYLOAMINA (FEA), odpowiadająca za początkową euforię. Fenyloetyloamina, która pojawiła się w dużych ilościach, powoduje napływ DOPAMINY (hormon szczęścia – poprawia samopoczucie, wzmacnia samoocenę, wyłącza krytyczne myślenie i dzięki niej czujemy się jak po zażyciu kokainy). Następnie pojawia się NORADRENALINA, która dodaje energii, nie chce nam się spać, w skrócie – uważamy, że możemy przenosić góry. W finalnym stadium występują OKSYTOCYNA i WAZOPRESYNA, odpowiedzialne za utrwalenie i podtrzymanie tego stanu oraz chęci na zgłębienie więzi.
Ile czasu potrzeba, aby się zakochać?
Tę zagadkę światowi naukowcy próbują rozwiązać od dekad. Zespół neurobiologów (prof. Stephanie Ortique prowadził badania w Nowym Jorku) przedstawił zaskakujące wnioski. Analiza ustaleń z 2010 roku wykazuje, że na zakochanie się wystarcza 1/5 sekundy. Natomiast na podstawie badań przeprowadzonych przez psychologów w 2011 roku stwierdzono, że kobiety potrzebują więcej czasu, aby się zakochać – prawie 139 dni (ponad 4,5 miesiąca), podczas gdy mężczyźni – średnio 97 dni (ponad trzy miesiące).

Teatralna tęsknota
Zobacz również

„Warto torować miejsce dla różnorodnych osób, także dla niepełnosprawnych, we wszelkich przestrzeniach społecznych”
20 kwietnia 2022
Dar życia jako najpiękniejszy prezent
5 stycznia 2017