40 – lecie Radia Feniks Uniwersytetu Rzeszowskiego!
Radio Feniks od czterech dekad nieprzerwanie towarzyszy swoim słuchaczom, stając się częścią ich codziennego życia. Od momentu pierwszej emisji w 1984 roku przez lata przechodziło ewolucję, dopasowując się do zmieniających się trendów muzycznych oraz możliwości technologicznych. Dziś, po 40 latach działalności, Radio Feniks nie tylko kontynuuje dostarczanie audycji muzycznych i informacyjnych, lecz także stanowi symbol ciągłości i wspólnoty.
Od czego się zaczęło?
Radio Feniks rozpoczęło funkcjonowanie w 1984 roku i na początku był to zwykły radiowęzeł w domach studenckich „Filon” i „Laura”, gdzie znajdowała się siedziba radia. W akademikach poprowadzono okablowanie, a w każdym pokoju mieszkalnym znajdywały się głośniki radiowęzłowe, dzięki którym mieszkańcy mogli odbierać sygnał.
Na początku radio było skierowane do osób z części administracyjnej w celu przekazywania informacji, jednak studentom tak spodobało się nadawanie z radiowęzła, że wkrótce zostały stworzone „programy” specjalnie dla nich, takie jak: pobudki poranne, a wieczorami o 19:30 koncerty życzeń. Z czasem stało się to tak regularne, iż stało się ramówką. Na początku szefem samorządu w radiu był Jurek Jurasz i to on pilnował, żeby radio funkcjonowało. Dzięki niemu w radiu pojawiły się pierwsze płyty analogowe.
Jak wyglądało studio i kto był naczelnym?
Studio składało się z dwóch pomieszczeń – pierwszym była speakerka, a drugim realizatorka, w której znajdowały się dwa magnetofony szpulowe, mikrofon, przełącznik i słuchawki.
Studio przeszło metamorfozę, gdy siedziba przeniosła się w podziemie Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ulicy Rejtana w 2014 roku – redaktorem naczelnym został wtedy Marcin Jurkiewicz i był nim do 2016 roku.
Następnie posadę przejął Radosław Chmura. Kolejno Aleksandra Haligowska, Agnieszka Pater, Chrystian Kucharski, Weronika Karolewska, Leopold Napora i aktualnie, od 2023 roku, redaktorką naczelną jest Weronika Nauka.
Radio Feniks w 2024 roku – ilu redaktorów? Jak wygląda? Jakie są audycje?
Radio Feniks posiada ponad 40 redaktorów i aż 28 audycji tematycznych (m.in. „Kryminalnie. Akta spraw”, „Let’s talk about”, „Klasyki polskiej muzyki”, „Nieść vibe”, „5 na 5”).
Studio znajduje się w murach Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Rejtana 16c, w budynku A1 na piętrze -1 w studiu nr 13. Wyposażone jest w profesjonalną realizatorkę, mikrofony, słuchawki oraz pianki wygłuszające pomieszczenia.
Feniks przez ostatnie lata bardzo się rozwinął i stał się miejscem, gdzie można nabyć doświadczenia w swojej przyszłej, wymarzonej pracy. Redaktorzy przeprowadzili już wywiady, m.in. z Michałem Wiśniewskim, zespołem Video i Myslovitz czy bokserem Łukaszem Różańskim.
Radio zostało objęte już wieloma patronatami:
– Latający Teatr Kantorowi
– Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
– KultURalia
– Festiwal Rockowa Noc
– Wampiriada
– Krakostop
– Festiwal Filmów Optymistycznych SAELA HAPPY END
– Spring into Swing
– Rock’n Fitness
– Kick Light
Redaktorzy zapraszani są na różne konferencje, gdzie mogą promować radio, np.
– Konferencja Media Przyszłości
– I Konferencja Naukowa o Prawach i Obowiązkach Osób Studiujących
– IX Krajowa Konferencja Ogólnopolskiego Forum Mediów Akademickich
– VII Konferencja Mediów Studenckich
– XXVI Lokalny Konkurs Krasomówczy
– VI Euroregionalna Konferencja Naukowa
Aby poszerzyć swoją wiedzę, studenci uczestniczą w szkoleniach, gdzie dowiadują się przydatnych wskazówek od osób z branży (m.in. prezenter Radia Eska Warszawa Mateusz Fuczyło i DJ Meloradia Adrian Nowak). Następnie zdobytą wiedzę wykorzystują w swoich podcastach, audycjach czy nagraniach video.
40 lat działalności Radia Feniks to imponujący okres pełen wyzwań, zmian i dynamicznego rozwoju. Dzięki zaangażowaniu i pasji twórców jak i słuchaczy, radio zyskało niepowtarzalny charakter, przeszło ogromny rozwój i utworzyło szansę zdobycia doświadczenia dla młodych dziennikarzy. Patrząc wstecz przez cztery dekady można dostrzec, ile wydarzeń, inicjatyw i ludzi ukształtowało dzisiejszy wizerunek radia. Od początków w skromnym studiu, do przejścia w cyfrowy świat. Patrząc na zaangażowanie, z jakim członkowie dbają o profesjonalizm i staranność, przyszłość stacji staje się równie obiecująca – oby 40 kolejnych takich lat.