Być kobietą… Bohaterką
W męskim świecie to właśnie one udowodniły, że kobiety nie są słabszą płcią. Ich odkrycia, zdobyte cele i piastowane przez nie stanowiska wpłynęły na dalsze losy ludzi i świata.
Oto lista kobiet, które dzięki swojej sile, niezależności i wytrwałości zawojowały cały świat.
Maria Skłodowska-Curie
Urodzona w 1867 roku w Warszawie, polska fizyczka i chemiczka. Była prekursorką radiochemii. Wraz ze swoim mężem Pierrem Currie odkryła pierwiastki radu i polonu. Jako pierwsza kobieta w historii zdobyła Nagrodę Nobla w 1903 r. Dzięki jej odkryciu między innymi wymyślono sposób walki z rakiem. Niedługo w kinach pojawi się film „Maria Skłodowska-Curie” przedstawiający życie słynnej Polki.
„Uczony jest w swojej pracowni nie tylko technikiem, lecz również dzieckiem wpatrzonym w zjawiska przyrody, wzruszające jak czarodziejska baśń.”- Maria Skłodowska-Curie
Elizabeth Garett Anderson
Pierwsza kobieta, która otrzymała kwalifikacje medyczne. Działaczka w ruchu sufrażystek, jako pierwsza zdobyła również tytuł burmistrza Wielkiej Brytanii. Na początku przez dyskryminację płci nie dostała się na studia medyczne. Jej upór i kolejne próby doprowadziły ją do celu. Ostatecznie została przyjęta do Society of Apothecaries. Elizabeth dołączyła do Brytyjskiego Towarzystwa Medycznego oraz doprowadziła do powstania London School of Medicine for Women.
Virginia Woolf
Angielska pisarka, dziennikarka i feministka. W okresie międzywojennym była jedną z najbardziej rozpoznawalnych twórczyń w Europie. Autorka wielu powieści m.in. „ Podróż w świat”, „Pani Dalloway”, „Do latarnii morskiej” i „ Pokój Jakuba”. Prekursorka walki o prawa kobiet. Więcej o Virginii Woolf można dowiedzieć się z filmów pt. „Godziny”, w którym to w rolę pisarki wcieliła się Nicole Kidman oraz „Vita i Virginia” z 2018 roku.
„Każdy człowiek ma swoją przeszłość zamkniętą w swoim wnętrzu, niczym kartki książki wyuczonej na pamięć; przyjaciele mogą natomiast przeczytać jedynie tytuł.” – Virginia Woolf
Coco Chanel
Urodzona we Francji właściwie Gabrielle Bonheur Chanel. Projektantka, która zrewolucjonizowała świat mody i wprowadziła styl kobiety niezależnej. Zaczęła od otwarcia własnego butiku z kapeluszami, następnie stworzyła najpopularniejsze perfumy na świecie, które uwielbiała sama Marilyn Monroe – Chanel No. 5. Otworzyła swój dom mody – markę Chanel i odkryła ukochaną przez kobiety „małą czarną”. Warto obejrzeć film pt. „Coco Chanel”, zdradzający losy najsłynniejszej projektantki.
„Utrzymuj wysokimi swoje obcasy, swoją głowę i swoje wartości.” – Coco Chanel
Valentina Tereshkova
Rosyjska kosmonautka, inżynier, pierwsza kobieta w kosmosie. Po locie Gagarina napisała list, w którym wyraziła chęć lotu w kosmos w przyszłości. Z względu na cel propagandowy jej prośba została spełniona i 16 czerwca 1963 roku rozpoczęła swój lot na statku Wostok 6 , który okrążył Ziemię 48 razy. Po powrocie wróciła do Moskwy, gdzie została uhonorowana orderem Bohatera Związku Radzieckiego. Następnie Valentina wstąpiła do Wojskowego Instytutu Lotnictwa, który ukończyła jako kosmonauta i inżynier.
„ Jeśli kobiety mogą być pracownikami kolei w Rosji, to dlaczego nie mogą latać w kosmosie?” – Valentina Tereshkova
Maria Wittek
Pierwsza Polka w historii Wojska Polskiego, która została mianowana na generała. Jako nastolatka wstąpiła do Polskiej Organizacji Wojskowej, następnie jako pierwsza kobieta dostała się na Wydział Matematyczny Uniwersytetu Kijowskiego. Wstąpiła do wojska biorąc udział w obronie Lwowa w Ochotniczej Legii Kobiet. Za swoją odwagę została uhonorowana Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. 2 maja 1991 roku jako pierwsza w historii została mianowana przez Prezydenta RP Lecha Wałęsę na stopień generała brygady.
„Komendantko nasza, jesteśmy ci wdzięczne za to, że nadchodzącym pokoleniom dałaś wzór do naśladowania.”- Elżbieta Zawacka, Pomnik gen. Marii Wittek w Warszawie
Isabel Perón
Właściwie Maria Estela Martinez de Perón. Wiceprezydent Argentyny i pierwsza kobieta na stanowisku prezydenta na świecie. Była osobistą sekretarką generała Juana Peróna, za którego wyszła za mąż. W1973 roku objął on stanowisko prezydenta Argentyny, a Isabel została wiceprezydentem. Po śmierci męża, przejęła stanowisko prezydenta, piastowała urząd przez 2 lata, po czym z powodu reżimu została skazana na więzienie.
„Mimo iż wyglądam na słabą kobietę, mam stalową wolę i nic nie zepchnie mnie z kursu, który wybraliśmy wspólnie z mężem dla kraju. To, co generał Perón uważał za dobre dla kraju, ja też będę uważała za dobre.”- Isabel Perón
Margaret Thatcher
Żelazna dama, Brytyjka, chemiczka. Pani prawnik, polityk i premier Wielkiej Brytanii w latach 1979-1990. Ukończyła Uniwersytet Oksfordzki na Wydziale Chemicznym, następnie rozpoczęła pracę jako chemik doświadczalny. Jej historia z polityką rozpoczęła się od udziału w wyborach do parlamentu z okręgu Dartford, następnie przy pomocy męża rozpoczęła naukę na wydziale prawa. Po wygranych wyborach w okręgu Finchley zdobyła miejsce w Izbie Gmin. Szybko awansowała, została ministrem edukacji, a już w 1979 roku została pierwszą w historii Wielkiej Brytanii kobietą premierem. Margaret Thatcher przypisuje się zasługi za głębokie i strukturalne reformy kraju. Losy bohaterki można poznać dzięki filmowi pt. „Żelazna dama” z 2011 roku.
„Być potężnym – to tak samo jak być damą. Jeśli musisz zapewniać, że nią jesteś – to nie jesteś”.- Margaret Thatcher
Jane Goodall
Właściwie Valerie Jane Morris – Goodall to brytyjska badaczka, etolog i antropolog. Prowadzi badania nad szympansami w Parku Narodowym Gombe w Tanzanii. Jako pierwsza odeszła od tradycyjnych metod naukowych na rzecz współczesnych, nadając imiona zwierzętom zamiast numerów oraz wprowadzając je w dobre, naturalne środowisko do badań. Posiadaczka wielu nagród m.in. Orderu Złotej Arki oraz Nagrody Kioto za swoje osiągnięcia naukowe.„Jane’s Journey” to film nawiązujący do życia badaczki.
„Lubię niektóre zwierzęta bardziej niż niektóre osoby, a niektórych ludzi bardziej niż niektóre zwierzęta”.- Jane Goodall
Malala Yousafzai
Pakistańska działaczka na rzecz praw kobiet, najmłodsza na świecie laureatka Pokojowej Nagrody Nobla. Swoją działalność rozpoczęła od bloga, na którym pod pseudonimem Gul Makai opowiadała o trudnych doświadczeniach jako uczennica jednej z indyjskich szkół. Nagłośniła problem zamykania młodych dziewcząt w prywatnych szkołach przez talibów. W wieku 14 lat została postrzelona przez zamachowców, lecz nawet to nie powstrzymało jej w walce o prawo nauki dla kobiet. Autorka m.in. książek dla dzieci oraz założycielka fundacji „Malala”.
„Gdy byłam mała, ludzie mówili, żeby tata zmienił moje imię, bo oznacza smutek. On jednak zwykle odpowiadał, że kryje się za nim też odwaga”.- Malala Yousafzai
Greta Thunberg
Pochodząca ze Szwecji córka śpiewaczki operowej i aktora. Sama określa siebie mianem „16-letniej klimatycznej aktywistki z zespołem Aspergera”. Zrobiło się o niej głośno w 2018 roku, kiedy to zainicjowała pod budynkiem szwedzkiego parlamentu pierwszy protest klimatyczny. 23 września 2019 roku wygłosiła słynną przemowę na szczycie klimatycznym ONZ w Nowym Jorku. Za swoją działalność otrzymała tytuł Kobiety Roku 2019 oraz nominację do Pokojowej Nagrody Nobla.
„Jeśli zignorujecie mnie, nic się nie stanie. Ale nie możecie ignorować naukowych faktów. Nie możecie ignorować przyszłości milionów dzieci na świecie”.- Greta Thunberg
To tylko kilka przykładów kobiet, które pozytywnie wpłynęły na rozwój takich dziedzin jak medycyna, fizyka, kosmonautyka, prawo czy psychologia. Zdecydowanie są one motywacją do dążenia do swoich celów oraz stawiania sobie poprzeczki co raz wyżej.
Bo „trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę” – M. Skłodowska-Curie.
Wiktoria Sudoł
Wiktoria Sudoł
Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka sportu, tańca, malarstwa, fotografii i psychologii. W wolnych chwilach uwielbiam czytać książki i gotować przy dobrej muzyce.