Carnevale all’italiana, czyli nie tylko gondolami żyje Wenecja
Miasto na wyspie założone w 452 roku, zachwyca turystów z całego świata piękną architekturą i nietypowym położeniem. I chociaż pierwsze skojarzenia z Wenecją to ciągnące się między budynkami ścieżki wodne, ozdobione gondole i romantyczna atmosfera, to miejsce to już od XIII wieku urządzało bardzo znane i kolorowe wydarzenie – Il Carnevale di Venezia.
Myśląc o karnawale mamy przed oczami festiwal w Rio de Janeiro, gdzie przebrania, śpiewy i tańce są wielkim widowiskiem, również medialnym. Jednak to właśnie wenecki karnawał skupia turystów i trwa nawet do kilkunastu dni. Pokazy artystyczne i najważniejsze kulturalne sceny rozgrywają się na Placu św. Marka oraz mniejszym Piazzetta San Marco. Typowym przywitaniem, którym ludzie pozdrawiają się w tym czasie jest Buongiorno Siora Maschera. Wydarzenie, które rozpoczyna okres karnawału to Lot Anioła (Il Volo dell’Angelo). Ta tradycja wywodzi się z sytuacji z 1548 roku, kiedy to jeden z artystów wspiął się na dach dzwonnicy bazyliki i na linach przeleciał do Pałacu Dożów. Po dziś dzień ta scena jest odtwarzana, wzbudzając wśród turystów ogromny zachwyt.
Mówiąc o historii weneckiego karnawału, swoją świetność przeżywał on w XVII wieku. Jednak za panowania cesarza Austrii organizowanie festiwalu zostało zabronione, a używanie masek było surowo karane. Obawiano się wówczas manifestacji i zagrażających władzy ruchów. Po długiej przerwie karnawał powrócił w 1979 roku, aby przywrócić kulturę i upamiętnić historię Wenecji.
W pierwszą niedzielę barwnego wydarzenia obchodzone jest święto Festa della Marie, które jest upamiętnieniem porwania przez piratów dwunastu panien młodych w dniu ślubu kilkunastu par. Kobiety uwolniono z rąk porywaczy, a na pamiątkę tej historii ustanowiono święto Marii. Obecnie podczas obchodów tego wydarzenia, dwanaście najpiękniejszych Wenecjanek uczestniczy w pochodzie. Przebrane są w tradycyjne kostiumy z tamtej epoki. Połączone jest to z konkursem piękności.
Nieodłącznym elementem karnawału, kiedyś i dziś, są kolorowe stroje i specjalne maski. Okrycia twarzy wykonuje się z porcelany, gipsu lub gazy. Każdy chce, aby to jego maska była najbardziej wyróżniająca się, kolorowa, ozdobiona piórami, koralikami, koronkami. Przygotowując swoje maski uczestnicy karnawału muszą brać pod uwagę hasło przewodnie ustanowione na dany rok. Noszenie niecodziennych strojów to element tradycji – dawniej przebrania pozwalały zachować anonimowość na kilka dni, zatrzeć różnice klas społecznych czy wyznań. Podczas karnawału panuje również specjalna etykieta, która dotyczy ubioru mężczyzn – powinni założyć ciemną pelerynę, trójgraniasty kapelusz i białą prostą maskę.
Wspólne świętowanie, pokazy sztucznych ogni oraz obserwowanie gondoli oświetlających swoją drogę buchającymi pochodniami, skupia każdego roku trzy miliony osób. Ważnym elementem całej uroczystości jest również cicchetti, czyli weneckie przekąski podawane we wszystkich barach i stoiskach. Najczęściej spotyka się na nich lokalne makarony, różne odmiany wina oraz ciepłą sangrię – napój z dodatkiem alkoholu i owoców. W tym czasie cukiernie wyprawiają największe uczty ze słodkimi wypiekami: firttelle, castagnole oraz galani. Oficjalne zakończenie zabawy karnawałowej, nazywane svolo, polega na spuszczeniu ogromnej flagi z wizerunkiem lwa – symbol św. Marka.
Wenecki karnawał to wydarzenie opatrzone najlepszymi kulturalnymi atrakcjami, tradycyjnym jedzeniem i kolorowymi strojami. Z pewnością jest to festiwal jedyny w swoim rodzaju, w którym warto wziąć udział – przynajmniej raz w swoim życiu.