
Jak zdać sesję za pierwszym razem?
Czerwiec to zawsze jeden z najtrudniejszych miesięcy w życiu studenta. To właśnie wtedy na uczelniach rozpoczyna się sesja egzaminacyjna. Każda osoba podchodząca do egzaminów ma jeden cel – zdać w pierwszym terminie. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak przygotować się do sesji, by móc cieszyć się wakacjami bez poprawek!
- Skompletuj notatki
Często zdarza się, że część materiałów do nauki mamy w postaci tradycyjnych notatek, część w formie prezentacji multimedialnych lub elektronicznych artykułów naukowych,
a niektórych potrzebnych rzeczy w ogóle nie mamy. Dlatego przed rozpoczęciem nauki warto zebrać wszystkie pomoce naukowe w jednym miejscu. To, co masz na komputerze, koniecznie wydrukuj – będzie Ci łatwiej się uczyć, nie męcząc wzroku. Poukładaj notatki
w odpowiedniej kolejności i poproś kogoś z Twojego roku o uzupełnienie brakujących materiałów. Nie zapomnij się odwdzięczyć!
- Podziel notatki na przedmioty
Jeśli wszystko będziesz trzymać razem, to może się okazać, że pomieszasz materiały i Twoja nauka będzie bezowocna. Wszystkie notatki z danego przedmiotu włóż do koszulki i podpisz ją nazwą przedmiotu i datą zaliczenia.
- Przeczytaj cały materiał
Na długi czas przed przystąpieniem do egzaminu zapoznaj się z treścią swoich notatek. Podkreśl to, co ważne. Kiedy ilość przedmiotów i materiału do zdania jest duża, warto nauczyć się tylko tego, co najważniejsze.
- Określ swój sposób przyswajania wiedzy
To, czy jesteś słuchowcem, czy wzrokowcem ma duże znacznie podczas nauki. Słuchowiec najlepiej uczy się ze słuchu, więc w tym celu warto nagrać sobie notatki w wersji głosowej, by potem je przesłuchać. Jest to świetny sposób dla zapracowanych, ponieważ w ten sposób możesz uczyć się, podróżując czy wykonując pracę fizyczną. Dla wzrokowca ważne jest to, co widzi. Jeśli należysz do tego typu osób, podkreślaj i zaznaczaj ważne kwestie w notatkach. Takie zabiegi wpływają na usprawnienie procesu przyswajania wiedzy, ponieważ lepiej i szybciej zapamiętujesz dany materiał.
- Nie rozpoczynaj nauki tydzień przed egzaminem
Jeśli wiesz, że egzamin będzie trudny, a wykładowca jest wymagający, tydzień jest niewystarczającą ilością czasu, aby się nauczyć. Dwa tygodnie to optymalny czas, aby móc spokojnie podejść do zaliczenia.
- Podziel naukę na liczbę dni
Podziel liczbę materiału na dni, które pozostały Ci do egzaminu. Nie ucz się cały dzień bez chwili przerwy, ponieważ Twój mózg będzie przeciążony i nie przyswoi informacji. Rób sobie przerwy np. 20-minutowe i nie myśl wtedy o nauce, ani o egzaminie. Najlepiej wybierz się na krótki spacer, Twój mózg dotleni się, co wspomoże proces zapamiętywania.
- Kawa Twoim sprzymierzeńcem, leki niekoniecznie
Kawa może faktycznie wpłynąć na poziom Twojego zmęczenia, więc nie rezygnuj z niej w tym trudnym czasie. Pamiętaj jednak, by nie pić jej za dużo, ponieważ nadmierna ilość tego naparu może poważnie Ci zaszkodzić. Nie zażywaj popularnych leków lub suplementów diety, które są reklamowane w telewizji i internecie. Nie dość, że nie działają, to jeszcze mogą zaszkodzić.
- Odpuść sobie noc przed egzaminem
Pozwól swojemu organizmowi wypocząć. Nie zarywaj nocy, powtarzając ostatnie kwestie materiału, bo to nic nie da. Podczas egzaminu musisz być wyspany i wypoczęty, wtedy będzie Ci lepiej myśleć oraz szybciej przypomnisz sobie potrzebny zakres wiedzy do zdania egzaminu.
- Odśwież wiedzę w dniu egzaminu
Jeśli egzamin jest w godzinach przed lub popołudniowych, warto rano zrobić sobie krótką powtórkę materiału. Wtedy pójdziesz na egzamin „na świeżo”, więc prawdopodobieństwo otrzymania wysokiej oceny znacznie wzrośnie.
- Ubranie równie istotne – jak posiadana wiedza
Podczas sesji wykładowcy sprawdzają naszą wiedzę z zakresu danego przedmiotu, ale nie warto im podpaść nieodpowiednim ubiorem. Lepiej, gdy Twoje ubranie podczas egzaminu będzie schludne i stosowne do okoliczności. Jest to szczególnie ważne podczas egzaminu ustnego. Może się zdarzyć (ale nie musi), że Twój wygląd zadecyduje o skali trudności pytań, jakie otrzymasz.
Sesja egzaminacyjna nie jest taka straszna, jak się wydaje, lecz warto iść na egzamin choć trochę przygotowanym. Podczas trwania zaliczenia skup się i postaraj przypomnieć sobie to, czego się uczyłeś. Ważne: jeśli zdajesz egzamin ustny i nie znasz odpowiedzi na pytanie, powiedz, że nie pamiętasz, a nie, że nie wiesz.
Powodzenia!
Patrycja Krzeszowska
Studentka IV roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Interesuje się dziennikarstwem śledczym oraz public relations. Lubi czytać książki, zwłaszcza reportaże medyczne i oglądać filmy. W przyszłości chciałaby zostać specjalistą ds. public relations, dziennikarzem prasowym lub recenzentem.

Dlaczego wolimy inne światy?
Zobacz również

A mury runą, runą, runą…
28 marca 2021
Stereotypia
17 maja 2020