Eurowizja już niedługo!
Konkurs Piosenki Eurowizji cieszy się niezwykłą popularnością na całym świecie, pomimo, że występują w nim głównie państwa europejskie. Jest on emitowany oprócz Europy m.in. w Brazylii, Chile, Japonii, Chinach czy USA. A jakie są zasady tego znanego konkursu? Czy mogą w nim wystąpić kraje spoza Europy?
Po raz pierwszy Eurowizja została wyemitowana w 1956 roku. Twórcami konkursu byli członkowie Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Dlatego tzw. wielka piątka, czyli kraje płacące najwyższe składki członkowskie (Niemcy, Hiszpania, Francja, Włochy, Wielka Brytania) w EBU mają zapewniony udział w finale konkursu. Zgodnie z zasadami w Eurowizji może uczestniczyć każdy kraj, który jest pełnoprawnym członkiem EBU. Musi tylko zgłosić jeden utwór obojętnie jakiego gatunku muzycznego, trwający około 3 minuty. A na scenie podczas wykonywania piosenki może ją zaprezentować maksymalnie 6 osób. Wykonawca utworu w dniu finału musi ukończyć 16 lat.
Zasady dotyczące konkursu zmieniały się na przestrzeni lat. W latach 1956 – 1998 współorganizator musiał zatrudnić orkiestrę grającą na żywo. Dopiero od 1974 roku wykorzystywano nagrane wcześniej podkłady instrumentalne. Początkowo piosenki mogły być śpiewane w dowolnym języku. W 1965 doszło do zmiany tego przepisu za sprawą Szwecji, której reprezentant zaśpiewał utwór w języku angielskim. Wtedy wprowadzono zasadę, że piosenka musi być zaśpiewana w jednym z oficjalnych języków urzędowych kraju.
Zasady oceniania uczestników nie są przejrzyste i często spotykają się z krytyką. Na ocenę utworów składają się głosy jurorów i głosy telewidzów. Każdy kraj wystawia komisję składającą się z ludzi związanych z przemysłem muzycznym. Na podstawie liczby głosów uczestnikom przypisuje się miejsca w rankingu od najlepszego do najgorszego.
W Eurowizji mogą wystąpić kraje także spoza Europy, ponieważ żeby być aktywnym członkiem Europejskiej Unii Nadawców nie trzeba być krajem europejskim. Dlatego na scenie konkursu europejskiej piosenki mogliśmy zobaczyć reprezentantów między innymi Australii, Izraela, Azerbejdżanu czy Gruzji.
Wokół Konkursu Eurowizji pojawia się wiele kontrowersji. Konkursowi, a raczej jurorom zarzuca się ocenianie ze względu na polityczne koneksje czy sytuacje w danym kraju. Wykonanie i utwór schodzą na drugi plan. Jednak wielu artystów razem ze swoim utworami zdobyło światową popularność na Eurowizji, pomimo nie wygrania konkursu.
Polska swoje najlepsze, drugie miejsce w konkursie zawdzięcza Edycie Górniak, która wystąpiła z piosenką „To nie ja” w 1994 roku. W tegorocznej edycji konkursu wystąpi 37 krajów. Poprzednią edycję wygrała Ukraina, lecz z powodu sytuacji w kraju nie zostanie gospodarzem imprezy. Konkurs jednak odbędzie się w Liverpoolu. Rozpocznie się 9 maja, finał został zaplanowany na 13 maja. Polskę będzie reprezentować Blanka z popularnym już utworem „Solo”. Czy uda jej się zająć wyższe miejsce niż Edycie Górniak? Zobaczymy…