Koncert Kolęd już 16 stycznia na Uniwersytecie Rzeszowskim! Studenci oraz pracownicy uczelni zaśpiewają wspólnie
Wydarzenie to odbędzie się już za niedługo — 16 stycznia (wtorek) o godzinie 18.00 w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Dąbrowskiego 83 w Rzeszowie. Wykonawcy, którymi będą studenci oraz pracownicy Uniwersytetu Rzeszowskiego, zaśpiewają niesamowite kolędy i pastorałki, dając wszystkim odbiorcom choć przez chwilę poczuć jeszcze trochę świątecznego nastroju. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.
Jak będzie wyglądał Koncert Kolęd na UR?
Podczas Jubileuszowej X edycji Koncertu Kolęd zaśpiewane zostaną wyjątkowe kolędy oraz pastorałki. Wydarzenie odbędzie się w pięknym miejscu — w Sali Koncertowej Instytutu Muzyki UR przy ul. Dąbrowskiego 83 w Rzeszowie. Jak co roku, Koncert Kolęd na Uniwersytecie Rzeszowskim będzie połączony z tradycyjnym spotkaniem opłatkowym. Koordynatorką całego wydarzenia jest dr hab. Anna Marek-Kamińska — profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, która tak mówi o tym niesamowitym wydarzeniu:
Koncert Kolęd w tym roku będzie miał swoją Jubileuszową edycję. Formuła tego wydarzenia od 10 lat pozostaje niezmienna. Na repertuar składają się m.in. piosenki o tematyce świątecznej, kolędy i pastorałki, zarówno te tradycyjne jak i na nowo zaaranżowane. Organizacja tego Koncertu nie byłaby możliwa bez inicjatywy Rektora UR prof. dra hab. Sylwestra Czopka oraz Dyrektora Instytutu Muzyki dra hab. prof. UR Mirosława Dymona, których nie można pominąć przy tej okazji. Na uwagę zasługuje również fakt, iż charakter koncertu opiera się na współdziałaniu. Wygląda to więc tak, że zaangażowani w śpiew są nie tylko wykonawcy utworów muzycznych na scenie, lecz także osoby znajdujące się na widowni, w której skład wchodzą m.in. uczestnicy koncertu oraz zaproszeni goście, jakimi są władze miasta Rzeszowa czy biskupi rzeszowscy.
W zeszłym roku koncert odbył się po dwuletniej przerwie, która spowodowana była pandemią wirusa COVID-19. Uczestnicy już na samym początku zostali serdecznie powitani przez Dyrektora Instytutu Muzyki dra hab. prof. UR Mirosława Dymona. Koncert przebiegł w bardzo radosnej, ciepłej atmosferze. Można było usłyszeć także autorską kolędę dra Janusza Boczara z Instytutu Pedagogiki pt. Niebiański Dzień.
Tradycja stara jak świat
Zwyczaj kolędowania ma długowieczną tradycję. Niestety nie istnieją jednoznaczne źródła, z których można by dowiedzieć się, kiedy w kulturze ukazała się pierwsza kolęda. Za takową uznaje się jednak pieśń Jesus refulsit omnium (Jezus oświeca wszystko). Utwór ten jest dziełem św. Hilarego i ukazał się już w 336 r. podczas pierwszych w historii odnotowanych obchodów Bożego Narodzenia. Jednakże spora część badaczy uważa tę pieśń za hymn. Dopiero w XV wieku kolędy zaczęły ukazywać się w większych ilościach i były spisywane. Było to możliwe dzięki wynalezieniu druku przez Jana Gutenberga. Za jego sprawą słowa i melodie kolęd w dużej części przetrwały do dziś. Natomiast pierwszą kolędą, która powstała w języku polskim, był utwór Zdrów bądź królu anielski z 1424 r. Z kolei w 1551 r. w rękopisie kórnickim odnaleziono kolędę Anioł pasterzom mówił. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż wywodzi się ona z łacińskiego utworu Dies est laetitiae (Dzień to jest dziś wesela). Wiele bowiem polskich kolęd, które śpiewane są do dziś, pochodzi właśnie z łacińskiego przekładu.
Tak samo jak Polacy posiadają długą tradycję kolędowania, tak na Uniwersytecie Rzeszowskim zwyczaj ten panuje już od wielu lat i w piękny sposób kultywuje staropolską kulturę. Doskonale zdają sobie z tego sprawę zarówno pracownicy Uniwersytetu Rzeszowskiego, jak i studenci. Zaangażowana w ubiegłoroczną edycję koncertu Zuzanna Korczyńska, studentka pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz turystyki historycznej i kulturowej na Uniwersytecie Rzeszowskim, wydarzenie to wspomina w ten sposób:
Dla mnie było to bardzo wyjątkowe doświadczenie. Byłam wtedy jeszcze na pierwszym roku studiów. W momencie, kiedy na zajęciach z Panem Doktorem Boczarem dostaliśmy propozycję, aby włączyć się w koncert pt. „Uniwersyteckie Kolędowanie” i reprezentować Instytut Pedagogiki, od razu się zgodziłam. Pan dr Boczar stworzył piękną, autorską kolędę, której nauczyliśmy się z podziałem na głosy i zaśpiewaliśmy do akompaniamentu na żywo. W wykonanie tej piosenki włączyli się także wykładowcy oraz władze Instytutu Pedagogiki. Pamiętam wielką radość, która towarzyszyła nam wszystkim w dniu koncertu.
Wyjątkowe zaproszenie
Wszystkie osoby pragnące odrobiny radosnego kolędowania, zachęcamy do udziału w tym wyjątkowym Koncercie, w wyśmienitym gronie studentów oraz profesorów Uniwersytetu Rzeszowskiego, którzy wykonają przepiękne kolędy ze wspaniałą muzyczną aranżacją. W szczególności na to wydarzenie zapraszają: JM Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Sylwester Czopek, Prorektor Ds. Kolegium Nauk Humanistycznych prof. dr hab. Paweł Grata oraz Dyrektor Instytutu Muzyki dr hab. prof. UR Mirosław Dymon.
Zachęcamy także do obejrzenia krótkiej fotorelacji z IX edycji Koncertu Kolęd z 2023 r.:
Źródło: ur.edu.pl