Perełki i falbanki
Męskość. W obecnych czasach to trochę przerażające słowo. Ewoluuje i tak naprawdę każdy może rozumieć je na swój sposób. Niestety, niektórzy tego nie rozumieją. Jakiś czas temu w sieci pojawiło się zdjęcie jednego z najbardziej znanych współczesnych wokalistów – Harry’ego Stylesa. Redaktor naczelny „Newsweeka”, Tomasz Lis, dość niewybrednie to zdjęcie skomentował pytaniem „To facet?” tylko dlatego, że muzyk miał ma sobie naszyjnik z perełek. Rzeczywiście – straszne, okropne, jak tak można? Ktoś prócz kobiet śmie nosić biżuterię lub makijaż? Przez zamiłowanie do atrybutów, które wciąż niestety uznawane są za „typowo kobiece”, Harry Styles już nie raz naraził się na krytykę. Czy ma to dla niego znaczenie?
Nie rozumiem, jak można mieć tak zamkniętą głowę. Nie rozumiem też, dlaczego to ludziom przeszkadza. Nikt nie nakazuje Ci noszenia naszyjników. Nikt nie każe podziwiać. Jakie to śmieszne, bo facet w koralach… Nonsens. Zamierzasz kwestionować czyjąś płeć tylko dlatego, że założył coś, czego Ty byś nie ubrał, albo Tobie nie odpowiada? Tak, jakby mężczyźni nie nosili biżuterii od wieków. Obrączki, pierścienie, bransoletki, naszyjniki, kolczyki i wiele innych to elementy męskiej garderoby od wieków, a nie powód do tego, by podważać czyjąś płeć.
Harry od dawna zaskakuje opinię publiczną. To jeden z najlepiej ubranych mężczyzn na świecie. Jego wyczucie stylu docenił nie tylko dom mody Gucci, ale nawet sama Anna Wintour. Nie bez przyczyny były członek One Direction zapozował w sukience do okładki magazynu „Vogue” jako pierwszy mężczyzna w historii. W wywiadzie dla owego czasopisma muzyk wyraził swoje zdanie na temat mody, podkreślając, że ubrania są po to, aby się nimi bawić i eksperymentować, a podział na stylizacje kobiece i męskie stwarza niepotrzebne bariery.
"There’s so much joy to be had in playing with clothes. I’ve never thought too much about what it means—it just becomes this extended part of creating something.": Read our full December cover story starring @Harry_Styles here: https://t.co/yILujUQQae pic.twitter.com/qwpGKBSQey
— Vogue Magazine (@voguemagazine) November 13, 2020
Sesję dla magazynu skomentowała konserwatywna pisarka i aktywistka, Candace Owens, gdzie stwierdziła, że społeczeństwo nie może istnieć bez silnych mężczyzn. Swojego tweeta skwitowała żądaniem przywrócenia męskich mężczyzn.
There is no society that can survive without strong men. The East knows this. In the west, the steady feminization of our men at the same time that Marxism is being taught to our children is not a coincidence.
It is an outright attack.Bring back manly men. https://t.co/sY4IJF7VkK
— Candace Owens (@RealCandaceO) November 14, 2020
Ostanie zdanie jest porażające, bo może powinniśmy przywrócić szacunek do ludzi i ich wyborów?
Abstrahując od tej sytuacji. Jak można w ogóle powiedzieć, że ktoś jest niemęski? Dlaczego? Bo np. opiekuje się w domu dzieckiem, kiedy jego partnerka chodzi do pracy, albo kiedy sprząta i wykonuje czynności, które stereotypowo przypisuje się kobietom? Kto to ustala? Mamy jakąś tabelę zachowań? Dla jednej osoby męskość oznacza odpowiedzialność, zaangażowanie w prowadzenie domu, troskę, życie w zgodzie ze sobą, a dla innych to wrażliwość, czułość, kultura osobista, odwaga i chęć pomocy innym. Kim my jesteśmy, żeby wydawać wyroki?
Kinga Siewierska
Źródło zdjęcia: East News
Kinga Siewierska
Studentka 4. roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Redaktorka portalu Nowy Akapit od początku swojej uniwersyteckiej przygody. Zastępczyni redaktora naczelnego. Korektorka tekstów. Z doświadczeniem pracy w podkarpackiej redakcji prasowej. Najbardziej lubi formę wywiadów oraz recenzji. Wokalistka, pasjonatka muzyki, fanka Lany Del Rey, Kasi Lins i Cigarettes After Sex.