Prawdziwe znaczenie świątecznych piosenek
Świąteczne piosenki mają niezwykłą moc. Potrafią wprowadzić nas w magiczny nastrój, przywołać wspomnienia z dzieciństwa oraz rozpalić w naszych sercach prawdziwe ognisko świątecznej radości. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jakie są ich prawdziwe znaczenia?
„Snowman” – Sia
Snowman – drugi singiel wydany z pierwszego bożonarodzeniowego albumu Sii – „Everyday is Christmas”. W tej miłosnej, powolnej piosence, Sia wyznaje miłość swojemu bałwankowi (metafora mężczyzny), którego obdarza wielkim uczuciem. Piosenka pozornie wydaje się świąteczna, lecz tak naprawdę Sia opowiada o swoim uzależnionym byłym partnerze, którego wciąż „traktuje jak bałwanka”. Utwór dotyczy procesu odejścia, ale również pozostania. Bałwan przez ekspozycję na słońcu oraz różne czynniki otoczenia topi się i zamienia w wodę. Utwór dotyczy znalezienia pocieszenia w swoim bałwanie, lecz piosenkarka wie, że wkrótce ukochany się roztopi – ona tego nie chce, ponieważ są małżeństwem.
„Last Christmas” – Wham!
„Last Christmas” – utwór zespołu Wham! Wydany w 1984 roku nie jest piosenką świąteczną. Największy hit każdego Bożego Narodzenia opowiada o złamanym sercu. Na początku, zgodnie z plotkami, „Last Christmas” miało nosić tytuł „Last Easter” i opowiadać historię smutnego i niespodziewanego rozstania przed świętami.
„Let it snow” – Sammy Cahn
„Let it snow” – utwór stworzony w lipcu 1945 roku przez Sammy’ego Cahna i Jule’a Styne’a. Autorzy podczas kalifornijskich upałów zatęsknili za zimą i znaleźli idealny sposób, aby muzyką i słowami się ochłodzić.
„Baby it’s cold outside” – Idina Menzel & Michael Bublé
Utwór ten wcale nie opowiada o świętach. Przedstawiona w tekście historia dotyczy dialogu, w którym mężczyzna namawia kobietę do pozostania z nim w pokoju hotelowym, sugerując, że na dworze jest bardzo zimno. Ona jednak odmawia, tłumacząc się swoją reputacją. Piosenka wywołała skandal w Stanach Zjednoczonych – przebój został zdjęty z listy jednej ze stacji radiowych, a jego tekst został uznany za niestosowny. Co więcej, w stronę utworu padły oskarżenia o aktywne namawianie do przemocy wobec kobiet.
„Winter Wonderland” – Dean Martin
Dean Martin jest znany przede wszystkim z hitów świątecznych. Śpiewa m.in. „Let it snow” – choć, jak już wiemy, utwór ten nie opowiada o świętach Bożego Narodzenia. Przebój „Winter Wonderland” przedstawia natomiast historię gorącego romansu z zimową aurą w tle.
„Santa tell me” – Ariana Grande
Utwór, mimo że występuje w nim motyw świąteczny – Św. Mikołaja, w dużo większym stopniu opowiada o miłości. Ariana w swoim przeboju prosi Św. Mikołaja, aby nie pozwolił jej zakochać się w osobie, którą jest zauroczona, jeśli nie będą razem w następne święta. Chce się upewnić, że związek będzie trwał, aby mogła włożyć w niego całe swoje serce.