Podróż na studencką kieszeń
Wraz z zakończeniem roku akademickiego przychodzą trzy miesiące odpoczynku. Odpoczynku od uczelni, nauki i pracy na zajęciach. Warto wykorzystać ten czas na podróżowanie, poznawanie nowych miejsc i ludzi. Ale bez obaw, daleka wyprawa wcale nie musi zrujnować Twojego budżetu. Poniżej kilka wskazówek, jak zaoszczędzić na wakacjach.
1. Zaprzyjaźnij się z promocjami.
Zniżki obejmują nie tylko przejazdy, ale także noclegi, posiłki w restauracjach czy bilety wstępu do różnych atrakcyjnych miejsc. Warto też dołączać do newsletterów różnych stron internetowych i śledzić je regularnie.
2. „Naucz się” kraju, który chcesz zwiedzać.
Nie chodzi tutaj o dosłowne wkuwanie historii, ustroju czy języka danego państwa. Jednak warto dowiedzieć się przed wyjazdem kilku rzeczy: jaki rodzaj transportu jest najtańszy w kraju, do którego się wybierasz, gdzie najlepiej zarezerwować nocleg czy co najlepiej jeść i w jakich miejscach. Ponadto zapoznaj się z ciekawostkami dotyczącymi atrakcji historycznych, które pragniesz zobaczyć. Te sposoby z pewnością zapobiegną przepłaceniu oraz pozwolą Ci na zaoszczędzenie pieniędzy, które musiałbyś przeznaczyć na wynajęcie przewodników.
3. Postaw na minimalizm.
Zasada „im mniej, tym lepiej” ma tutaj swoje idealne zastosowanie. Przemyśl dokładnie, czego tak naprawdę będziesz potrzebować podczas wyjazdu i zabierz tylko niezbędne rzeczy. Opłaty za dodatkowy, duży ekwipunek często są wyższe niż kilkukrotne skorzystanie z pralni na miejscu. A dodatkowo unikniesz dzięki temu długiego oczekiwania na swój bagaż na lotnisku.
4. Pamiętaj – podróż nie zawsze oznacza odpoczynek!
Jeśli chcesz zaoszczędzić, musisz liczyć się z niewygodą oraz pójściem na szereg kompromisów. Często będziesz zmuszony/a podróżować z obcymi osobami czy spać u lokalnych rodzin. Pamiętaj, że takie rozwiązania mają swoje plusy! Odbywając podróż z innymi ludźmi, możesz wiele się od nich nauczyć nie tylko o danym miejscu, ale również o sposobach wynajdywania bezpiecznych i tanich noclegów czy knajp ze smacznym jedzeniem. Nie zwiedzisz też lepiej danego miejsca czy nie poznasz dobrze danej kultury, niż poprzez nocowanie u rdzennych mieszkańców kraju, w którym przebywasz.
5. Pracuj… na wakacjach.
Nie, to nie jest żart. W wielu krajach jako wolontariusz możesz przepracować kilka lub kilkanaście godzin tygodniowo. W zamian otrzymujesz darmowy nocleg lub dzienne wyżywienie. Możesz również podjąć dorywczą pracę, a wynagrodzenie, które za nią otrzymasz, przeznaczyć na dalszą podróż.
6. Kontroluj wydatki.
Pieniądze „uciekają” wtedy, gdy nie zwracasz uwagi, na co je przeznaczasz. Wybierasz pieniądze z bankomatu bez karty walutowej, kupujesz wiele pamiątek, które zabierają dużo miejsca i sporo kosztują, a pod spodem każdej z nich i tak widnieje napis Made in China? Może kupujesz kolejną kawę w przydrożnej kawiarni, no bo w końcu jesteś na wakacjach? To błąd! W taki właśnie sposób małe kwoty urastają do niebagatelnych sum. Mimo że masz urlop, nie trać głowy i pieniędzy. Na pamiątkę kupuj tylko prawdziwe lokalne wyroby. Zrezygnuj też chwilowo z kawy i wyrób sobie kartę walutową.
Udanych wakacji!
Patrycja Krzeszowska
Studentka IV roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Interesuje się dziennikarstwem śledczym oraz public relations. Lubi czytać książki, zwłaszcza reportaże medyczne i oglądać filmy. W przyszłości chciałaby zostać specjalistą ds. public relations, dziennikarzem prasowym lub recenzentem.