Sen o Warszawie
Stolica. Miejsce dla wielu przereklamowane, przeludnione, przestarzałe, właściwie śmiało można uznać, że jest kojarzone z kilkoma innymi określeniami na prze, niekoniecznie tymi pozytywnymi. A jednak jest miastem, do którego wracanie nigdy nie powinno się znudzić. Warszawa. Brzmi tak dumnie i jednocześnie zwyczajnie. Ale po co pisać o mieście? Ponieważ należy pisać o tym, co wyjątkowe.
Warszawa, gdy widzi się ją po raz pierwszy, wydaje się miastem pełnym chaosu, niepasujących do siebie elementów, które próbują tworzyć jakąś całość. Dla pewnej garstki żyjących jeszcze ludzi jest najpiękniejsza, dlatego że w ogóle istnieje. Powstaje zatem pytanie: Co takiego wyjątkowego kryje w sobie Warszawa?
Odrobina historii
W 1313 roku pojawiła się pierwsza wzmianka o Warszawie, z kolei w 1596 roku król Polski Zygmunt III Waza zdecydował o przeniesieniu stolicy z Krakowa do Warszawy. Już wtedy wiadome było, że to ważne miasto – tak ważne, że zostało potraktowane szczególną brutalnością przez historię. 9 października 1944 roku został wydany przez Heinricha Himmlera rozkaz zburzenia i zrównania Warszawy z ziemią:
Miasto ma całkowicie zniknąć z powierzchni ziemi i służyć jedynie jako punkt przeładunkowy dla transportu Wehrmachtu. Kamień na kamieniu nie powinien pozostać. Wszystkie budynki należy zburzyć aż do fundamentów. Pozostaną tylko urządzenia techniczne i budynki kolei żelaznych.
Początkiem 1945 roku zapadła decyzja o odbudowaniu Warszawy. Mieszkańcy, którzy zdecydowali się powrócić do swoich domów na własną rękę, zaczęli odbudowywać swoje domy, przyczyniając się tym samym do zwrócenia Warszawie życia. W 1980 roku UNESCO wpisało warszawskie Stare Miasto na swoją zaszczytną listę. Była to ówcześnie pierwsza w historii pozycja na liście, która jest w całości historyczną rekonstrukcją.
To przeważne miasto. Każdy Polak powinien przynajmniej raz w życiu zobaczyć Warszawę, jednak nie z perspektywy turysty, ale z perspektywy mieszkańca. W końcu tu każdy powinien czuć się jak u siebie.
Warszawski sen
Miasto ruin. Miasto duchów. Miasto feniks. To najczęstsze określenia, z jakimi można kojarzyć Warszawę. Dla mnie jest miastem niezwykłości. Wystarczy wsiąść do metra, by poczuć się jak mieszkaniec stolicy. Mając świadomość, jak dużo wydarzyło się w tym mieście, można poczuć jego wyjątkowość i docenić obecny stan Warszawy, który jak wspomniałam na początku, w pierwszej chwili może sprawiać wrażenie chaotycznego miejsca, jakby nic do siebie nie pasowało. Jeśli jednak przebywa się w tym mieście dłużej niż kilka godzin, można zauważyć, że wszystko scala się ze sobą i tworzy niepowtarzalną harmonię. Warszawa jest piękna o każdej porze roku, jednak szczególnie piękna jest podczas obchodów ważnych wydarzeń, jak dla przykładu 1 sierpnia czy 11 listopada. Panująca atmosfera na każdym z takich wydarzeń jest niesamowita i niepowtarzalna. Warto wziąć udział choć w jednym z takich wydarzeń na żywo, by samemu przekonać się, jak niezwykła może być Warszawa.
Fot. Materiały własne
Weronika Pogorzelec
Studentka Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna. Ukończone studia pedagogiczne licencjackie. Felietonistka. Zainteresowania: psychologia, poprawność językowa, dziennikarstwo, muzyka rockowa.