
WWO. Kim są wysoko wrażliwe osoby?
Osoby wysoko wrażliwe (ang. highly sensitive people) silnie przeżywają stres i wchłaniają nastroje panujące dookoła nich. Są też bardzo kreatywne, mają bogatą wyobraźnię oraz są bardziej empatyczne.
Bycie wyjątkowo wrażliwą osobą nie jest uważane za żadne zaburzenie psychiczne ani anomalię, natomiast wiąże się z posiadaniem cech, które w znaczący sposób wpływają na sposób postrzegania świata. Wysoką wrażliwość posiada około 20% populacji, zarówno wśród introwertyków, jak i ekstrawertyków. Wysoka wrażliwość wynika z innej budowy mózgu. U takich osób układ nerwowy mocniej przetwarza bodźce i silniej na nie reaguje. Życie z WWO nie jest proste, jednak staje się łatwiejsze, gdy uświadomimy sobie, że po prostu jesteśmy nadwrażliwi.
Osoby wysoko wrażliwe nie lubią być w centrum uwagi, unikają gwarnych i hałaśliwych miejsc, a wywołane do odpowiedzi reagują na to pobudzeniem: szybszym biciem serca, wypiekami na twarzy i rozszerzeniem źrenic. Nie wszyscy wrażliwcy są jednak introwertykami, niektórzy po prostu potrzebują więcej czasu, by przystosować się do nowej sytuacji.
Istnieje wiele pozytywnych aspektów bycia osobą wrażliwą – bogate, złożone życie wewnętrzne, czułość na piękno i sztukę, lepsze zrozumienie pragnień i potrzeb innych, sumienność, większa umiejętność słuchania. Odkryto także, że wysoko wrażliwi czerpią z życia pełnymi garściami, są doskonałymi organizatorami, powierzone im zadania wykonują z większą starannością, mają żywsze sny, lepiej oceniają poziom ryzyka, są posiadaczami błyskotliwego poczucia humoru, a ich mózg procesuje informacje w taki sposób, że są w stanie połączyć pozornie nieistotne fakty w jedną całość. Jednak zanim osoby wysoko wrażliwe podejmą jakąkolwiek decyzję, muszą się nad nią dobrze zastanowić i przeanalizować wszystkie fakty. Takie osoby wolniej przyzwyczajają się do nowych miejsc, sytuacji, ludzi ze względu na to, że najpierw muszą dobrze się im przyjrzeć. Będąc wysoko wrażliwcem zawsze trzeba pamiętać o czasie na regenerację, ponieważ koszty psychiczne dostosowywania się do niesprzyjających warunków są wysokie. Ma to związek z rozbudowaną empatią, w jaką wyposażone są takie osoby. Kluczowe jest poznanie samego siebie i dostosowanie intensywności kontaktów towarzyskich do własnych możliwości.
Jedną z czterech głównych cech osób z wysoką wrażliwością jest łatwość reagowania na nadmiar bodźców. Czasem po kilkunastu minutach spędzonych w centrum handlowym osoby te czują się przytłoczone. Wszystkie czynniki drażniące (np. zatłoczone miejsca, hałas) mają duże znaczenie dla ich koncentracji czy kreatywności. WWO po całym dniu przebywania wśród ludzi potrzebują być sami ze sobą, najlepiej w domowym zaciszu. Zbyt duża ilość bodźców powoduje u nich zmęczenie, rozdrażnienie czy uczucie fizycznego i psychicznego rozbicia. Osoby te są bardziej wrażliwe na szczegóły. Czasem ton głosu, mimika, mowa ciała umykają innym, lecz WWO zwracają na to bardzo dużą uwagę. Kolejnym aspektem jest empatia, czyli tendencja do przeżywania silnych reakcji emocjonalnych – wrażliwość na subtelne sygnały wysyłane przez inne osoby i umiejętność głębokiego wczuwania się w ich sytuację. WWO absorbują cudze emocje i świetnie potrafią ocenić, czy znajdują się w odpowiednim dla siebie środowisku. Umysł wysoko wrażliwych zauważa wiele z pozoru nieistotnych szczegółów, które próbuje łączyć. To właśnie głębokość przetwarzania sprawia, że WWO mają tak bogate życie wewnętrzne. Ich mózg chce kontrolować wszystko, przez co mogą mieć wrażenie fizycznego zmęczenia umysłu. Wpływa to również na jakość ich snu, ponieważ przed samym zaśnięciem w głowie analizują emocje minionego dnia.
Wysoka wrażliwość to cecha, którą posiada mniejsza część naszego społeczeństwa. Obecnie kreowane są osoby pewne siebie, przebojowe, odporne na stres, przez co wrażliwość bywa traktowana jako odmienność lub wada. Trzeba jednak podkreślić, że w sprzyjających ku temu warunkach staje się ona atutem i jest prawdziwym dowodem na to, że osoba, która ją posiada, jest wyjątkowa.
Autorka zdjęcia: Karina Więcławska

Działaj teraz! To najlepsza pora!
Zobacz również

Kopciuszek otrzymał swój pantofelek
2 listopada 2023
Świat po drugiej stronie ekranu – migracja do cyberprzestrzeni
5 maja 2022